Екскурсія в Нирків
RUЗверніть увагу:
- 6 годин
- 100 км від Кам'янця
- Знайти екскурсовода
- Написати листа
Нирків це одна із наймальовничіших місцин в Тернопільській області.
Водоспад в Ниркові:
Це найбільшій рівнинний водоспад в Україні, висота складає 16 метрів.
Утворився в результаті прориву річки Джурин у вузькій кам’янистій закруті. До цього річка огинала пагорб, на якому розташовані руїни Червоноградського замку.
Легенди нам розповідають, що русло річки змінили турки, коли брали штурмом замок (проте цілком імовірно, що річка змінила русло і без допомоги людини).
Раніше біля водоспаду працювала водяний млин, руїни якої видно і зараз, а з початку 1950-х до початку 1960-х — ГЕС (у той час поруч існувало Червоногородське водосховище).
Замок в Ниркові (Червонограді)
Про місто згадують давні літописи, називаючи його "Червоний Город", а розташований там замок -- castrum rubricum (червоний замок -- лат.). Ще до татаро-монгольської навали 1240 року за нього билися князі Київської Русі. Литовський князь Ольгерд у XIV ст. дарує Поділля своїм небожам, трьом братам Корятовичам. Вони укріплюють замок, зводять кляштор для місіонерів-домініканців. Король Ягайло 1395 року приєднує ці землі до Польщі. Червоногородські господарі змінюють один одного: юний Спитко з Мельштина, його молода вдова, бунтівний князь Свидригайло, Великий князь Вітольд...
Урочище в Ниркові.
1434 року Червоногород отримує статус королівського міста, а за 14 років -- маґдебурзьке право. Розвиваються торгівля та ремесла. На початку ХVІІ сторіччя Даниловичі, нові власники цих земель, замість дерев'яної фортеці зводять тут укріплений валами мурований замок. А 1615 року і домініканці святкують новосілля: поруч постає величний костел на кошти побожного подружжя Лісецьких.
1778 року Червоногород переходить до Кароля Понінського. 1820-го князь на мурах напіврозваленої часом та війнами твердині зводить розкішний замок-палац. Його син Калікст продовжує справу, збурюючи залишки замку до фундаментів. Важко впізнати форпост, що пережив не одну турецьку навалу, серед усіх цих новомодних терас та літніх салонів, балконів та балюстрад. Кімнати умебльовані скромно, але елегантно. Усюди панує суворий до надмірного декору ампір.
Широкі сходи ведуть з покоїв до прикрашеного фонтанами парку. Навіть там, серед тополь, акацій та дубів, чути бурхливу мову 16-метрового водоспаду на річечці Джурин. Люди переповідають, що русло потоку змінили колись підступні турки, аби пришвидшити капітуляцію оборонців фортеці.
Костел в Ниркові.
Поруч із замком - костел Вознесіння Діви. Інтер'єр храму прикрашають фрески, пам'ятні таблиці з 1618 року та портрет Антонія Хржановського, на кошти якого було споруджено прибудову до костелу.
Готичний костел Вознесіння Діви
Переглянути відео про Нирків:
--