Екскурсії » Екскурсії » Печера Вертеба. Екскурсія

Печера Вертеба. Екскурсія

Печера Вертеба. Екскурсія

Зверніть увагу:

  • В печері слизько та під ногами болото із чорнозему.
  • З собою краще мати ліхтарик.
  • Можа поєднати із печерою в Кривче
  • Попасти в печеру можна тільки по передній домовленості.
  • Усі польські музеї трипільської культури складаються із знахідок знайених у Вертебі.


Екскурсія в печеру Вертеба 

Гіпсова печера Вертеба в Більче-Золотому - одна з найбільших у Європі. Довжина підземних ходів становить 7820 м. - екскурсійний маршрут біля 1 км.  Печера складається з широких галерей, розділених вузькими перемичками. Середньорічна температура в печері 9-10 градусів при відносній вологості 92-100%. 

Сьогодні печера знаходиться під наглядом працівників Борщівського історичного музею, які продовжують її дослідження і проводять екскурсії у Вертебу, а також знайомлять відвідувачів з експозицією в самій печері.

печера Вертеба 

Музей-печера — це неабияке враження. З перших хвилин гості потрапляють в світ зниклої понад 5000 років цивілізації...

У XIX ст., коли ці землі належали князям Сапегам, у печері було знайдено понад 300 цілих керамічних судин і величезна кількість фігурок, черепків, кам'яних і кістяних знарядь праці, які відносяться до Трипільської культури.

Велика частина з них осіла в різних польських музеях, але деякі предмети можна побачити в Борщівському краєзнавчому музеї. У Вертебі відкрита печера-музей трипільської культур, де експонується колекція скульптур і кераміки у трипільському стилі.


Відео з Вертеби (починайте дивитись з 2-ої половини):

[media=[media=https://www.youtube.com/watch?v=rK2cjJn0ARw]

Екскурсія по Вертебі

Екскурсійний маршрут у Вертебі, прокладений залами та коридорами печери, має довжину 1000 метрів. Для більш підготовлених відвідувачів створений спортивний спелеомаршрут.

У лівій частині печери, біля екскурсійного маршруту розміщена «трипільська лежанка» — місце, де древні трипільці, можливо, здійснювали ритуальні обряди або просто відпочивали. Її вимощено фраґментами мальованої трипільської кераміки, обмащено глиною і потім обпалено.

Екскурсія в печеру Вертеба Центральне місце експозиції займає діорама зі скульптурами, розміщена в найбільшому залі печери (зал Леона Сапеги, названий іменем дослідника печери). У глибині південно-західної частини залу розміщено скульптуру давнього трипільця, який виходить з темного ходу і несе невеликий глечик, а в лівій руці тримає смолоскип, освічуючи собі шлях. У західній частині залу сидить «давній майстер», який виготовляє кістяну мотику. Важливе значення в діорамі займає мальований трипільський керамічний посуд. Орнамент, нанесений на посуд, аналогічний зразкам розпису на кераміці, знайденій під час розкопок трипільської культури у печері Вертеба. Кераміка представлена двома біноклевидними посудинами, 5 великими зерновиками, 4 мисками, 5 середніми посудинами.

В невеликому залі «Кают—компанія» під час Другої світової війни перебував штаб одного з загонів УПА. За спогадами місцевих жителів, після війни тут знайшли друкарську машинку та генератор.

В правій частині печерного району «Хатки» під час війни проживали 65 євреїв, які переховувались від німців. З того часу на «Хатках» залишились кам'яні перегородки, які розділяли місця проживання окремих сімей. Планується в підземному музеї створити розділ, присвячений цим подіям.

Тут же, на «Хатках», під час поглиблення печерних ходів виявили культурний шар періоду трипільської культури. Відвідувачі мають змогу оглянути фрагменти керамічного посуду і майже цілий великий глечик.

Продовжуючи екскурсію правою частиною печери, можна натрапити на ще один археологічний розкоп. На ньому розчищено великі керамічні фрагменти зерновика, залишки вогнища, ріг тура, частина рогу оленя, невелика чашечка і майже ціла миска. Ці знахідки пролежали в печері понад 5 тисяч років.


Для тих хто самостійно хоче відвідати печеру замовляйте екскурсію в печеру-музей Вертеба

за телефонами:

  • 0-3541-2-16-92,
  • 097-289-16-49,
  • 097-384-09-75.

Дорога до Вертеби 

Дорога до Вертеби з Кам'янця-Подільського

 
год \ | | Екскурсії
Екскурсії Кам'янець-Подільський
 
Фестивалі 2019
1 колонка